Az oldal betöltése folyamatban van...
 
 
Vitafórum
Új hozzászólás írása
 

Elkerülendő, hogy gyáva senkiháziak más nevével visszaélve provokálják a fórum résztvevőit, minden hozzászóláshoz kiírásra kerül az elküldéskor használt gép címe. Így azonnal látható, ha valakinek a nevében a provokátor lázít!

Név: (kötelezően kitöltendő)
Elektronikuslevél-cím:
Hozzászólás:
(kötelezően kitöltendő)

Fred2003.08.16. 15:23:11Válasz erre
  
Corvinus:

"Kolozsvári Ferenc József Tudományegyetemet 1872-ben alapították, tehát több, mint negyven évük lett volna a román nyelv? fels?oktatás beindítására.", "a 49 - 42 arány különben sem tükrözi az akkori nemzetiségi arányszámot": Ezek igazak. De Te a mai kor szemléletével nézed a dolgokat. Ha ugyanazok az adatok (országméret, nemzetiségek aránya, iskolák, egyetemek száma) ma lennének, teljesen jogos lenne a felháborodás.
El kell azonban képzelnünk, hogy akkor milyenek voltak a körülmények, milyen volt a környezet. Száz éve ezek az arányok igen liberálisak voltak.
"A francia forradalom idején Franciaország 26 milliós lakosságának a fele vagy egyáltalán nem tudott franciául, vagy csak nagyon rosszul ? tudjuk meg Grégoire apátnak a Konvent elé terjesztett híres jelentéséb?l (1794), aki 30 franciaországi regionális nyelvet sorolt fel, és az egységes köztársaság megteremtése érdekében követelte ezeknek a nyelveknek a kiirtását, és a "szabadság nyelvének", a franciának kizárólagos használatát." (http://members.chello.hu/kapu/cikkek/kovacsa.htm). Ma Franciaország szinte nemzetállam, és senki se hibáztatja ?ket. Azt hiszem, hogy ha a Lex Apponyi után még mindig jobb maradt a román iskolák helyzete Magyarországon mint Romániában, akkor ezt a törvényt se kellene folyton hibáztatnod, és mindenre felhoznod.
Másik - amit már írtam - az Egyesült Államok ma. Az egyetemek, iskolák 10%-a spanyol? (A legfrissebb népszámlálás szerint a spanyolok 35 millióan vannak, többen mint a négerek.)

"Erdélyre visszatérve, kérdés, hogy a lex Apponyi mennyit változtatott ezen az "idilli" helyzeten (csakúgy, mint ahogy az Anghelescu-féle oktatáspolitika halálra ítélte a magyar oktatást).": Semmit. A román professzor adatai 1915-ben jelentek meg, és az 1911-es állapotot tükrözték. A Lex Apponyi néven ismert törvényeket 1907-1908-ban hozták.

(Előzmény: Corvinus, 2003.08.15. 19:17:27)
 
Egy szinttel feljebbImpresszum
Magyar Élettér Alapítvány, 2011. december 12.
www.trianon.hu © 2000-2025. HG