Az oldal betöltése folyamatban van...
 
 
Vitafórum
Új hozzászólás írása
 

Elkerülendő, hogy gyáva senkiháziak más nevével visszaélve provokálják a fórum résztvevőit, minden hozzászóláshoz kiírásra kerül az elküldéskor használt gép címe. Így azonnal látható, ha valakinek a nevében a provokátor lázít!

Név: (kötelezően kitöltendő)
Elektronikuslevél-cím:
Hozzászólás:
(kötelezően kitöltendő)

anyilas2007.11.10. 22:09:01Válasz erre
  
ERDÉLY ELFOGLALÁSA IS ÍGY KEZD?DÖTT!

Honfoglalás telekvásárlással
Írta: Varjú Frigyes
2007. október 19. péntek 00:00
Tömeges román bevándorlási hullám indult meg Magyarország keleti határmenti településein. Az áttelepülõk inváziójának célpontjai között van Püspökladány és Debrecen is. A román nemzetiségiek lakta nyolcszáz lelkes Bedõn már a lakosság harmada román állampolgár.
Hajdú-Bihar számos településén megjelentek az elsõsorban tehetõs romániai vállalkozók és értelmiségiek, és sorra vásárolták fel az eddig eladhatatlan ingatlanokat, építési telkeket. Hírek szerint újabban már a Tiszántúl belsõ városaiban is egyre több a román anyanyelvû ingatlanvásárló. Nincs szó ingatlanspekulációról, az áttelepülõk valóban új, magyarországi otthonaikban kívánnak élni, ugyanakkor megtartják romániai munkahelyüket. A különös tendencia azzal magyarázható, hogy a hajdúsági ingatlanárak sok esetben alacsonyabbak, mint a partiumiak, a megélhetés költségei pedig összehasonlíthatatlanul kedvezõbbek, mint például Nagyváradon. Bedõ polgármestere szerint a romániai, de különösen a nagyváradi árak a New York-ival vetekszenek.
Eszenyi Antal azt állítja, a román lakásvásárlók eddig minden telket és házat megvásároltak a faluban, ami csak eladó volt, nemrégiben pedig már két építési engedélyt is kiadtak a magyarul nem beszélõ családoknak. A szokatlan érdeklõdés szerinte azzal magyarázható, hogy a kétnyelvû Bedõn nincsenek nyelvi problémái a román anyanyelvûeknek, régi, alig 10 kilométerre lévõ erdélyi munkahelyeik pedig viszonylag könnyen megközelíthetõk innen. Eddig a 150 ingatlant nyilvántartó településen nagyjából 40 ingatlant vettek birtokba Romániából érkezõk, ezért a falu most azt tervezi, hogy a nagy érdeklõdés miatt felépít egy száz ingatlanból álló lakóparkot is. A jóval nagyobb Biharkeresztesen a lakosság aránya nem változott ennyire jelentõsen, de a hajdúsági városban is letelepült már legalább 35-40 romániai család. Barabás Ferenc polgármester szerint tavaly sokkal többen vásároltak ingatlant, mint az idén, így lehetséges, hogy a kezdeti fellángolásnak vége szakad – legalábbis az olyan színmagyar településeknek, mint Biharkeresztes, és az érdeklõdés központjába a nemzetiségi települések kerülnek. A határ túloldalán, Nagyvárad aglomerációjában már egyetlen eladó ingatlan sincs, építési telkeket sem alakítottak ki, s az önkormányzatok inkább ipari parkokat hoztak létre. Barabás szerint sokan beszélik náluk a román nyelvet, így az ügyek intézésénél nem lehet fennakadás az önkormányzatnál. Arra azonban egyelõre nem számít, hogy újra megindul a román nyelvoktatás az iskolában, mivel a betelepülõk nemcsak dolgozni járnak vissza Romániába, de a gyerekeiket is oda járatják. Egyelõre inkább az okoz fejtörést az önkormányzatnál, hogy miként oldják meg az ingázók szervezett utaztatását. Érdekes, hogy a tendencia sokkal inkább felkeltette a székelyföldi magyarok félelmét, mint az anyaországiakét.
 
Egy szinttel feljebbImpresszum
Magyar Élettér Alapítvány, 2011. december 12.
www.trianon.hu © 2000-2025. HG